Odpluskwianie
Skuteczne zwalczanie pluskiew

Dezynsekcja
Usuwamy karaluchy i inne insekty

Ozonowanie
Skuteczna metoda dezynfekcji

USUWANIE
Alergenów i roztoczy

PROFESJONALNY
sprzęt, wykwalifikowany zespół

OZONOWANIE
Szczecin i okolice

DEZODORYZACJA
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów i odorów

OZONOWANIE
Szczecin i Zachodniopomorskie

GRUPA OZONPOL
Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja

Jak rozpoznać, że mamy pluskwy w mieszkaniu?

Jak wyglądają początki zapluskwienia? Jakie ślady mogą oznajmić nam, że mamy pluskwy w mieszkaniu? Jak wyglądają jaja i odchody pluskwy domowej? Na te i inne pytania dotyczące charakterystycznych śladów występowania pluskiew domowych w naszym mieszkaniu odpowiemy poniżej w krótkiej fotorelacji.

Kilka podstawowych zagadnień, które mogą wskazać nam na obecność pluskiew w naszym domu, to m.in.: 

  1. Złożone jaja i pozostawione odchody
  2. Wylinki pluskiew zrzucane podczas linienia
  3. Ślady na pościeli
  4. Pogryzienia – czyli ukłucia na naszym ciele
  5. Charakterystyczny zapach pluskiew

 

Złożone jaja i pozostawione odchody pluskiew

Aby rozwijać się pluskwa domowa (Cimex lectularius) potrzebuje żywiciela. Z uwagi na panujące w naszych łóżkach warunki, najczęściej stajemy się nim właśnie my. Po wypiciu krwi pluskwa zaczyna ją przetwarzać i trawić. Efektem tego trawienia są charakterystyczne, czarne, lekko wypukłe kropki. To właśnie strawiona krew. Jeśli spryskamy je wodą, rozmażą się – zostawiając ciemny, brunatny ślad. Swoje odchody pluskwa pozostawia w pobliżu kryjówki, więc najczęściej odnaleźć je można w pobliżu szczelin, dziur, załamań, czy otworów w naszych łóżkach. Im dłużej i więcej pluskiew domowych będziemy posiadać, tym więcej będziemy mogli znaleźć takich śladów.

Jaja pluskwy są bardzo drobne, a wyglądem przypominają ziarnko ryżu w dużym pomniejszeniu. Pluskwa przymocowuje je do powierzchni w pobliżu miejsca swojego żerowania. Najczęściej natrafimy na kilka – kilkanaście jaj złożonych w jednym miejscu.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z widocznymi jajami i odchodami pluskiew.

 

Na zdjęciu: drewniany stelaż łóżka z widocznymi odchodami i złożonymi jajami przez pluskwy.

Ślady pluskiew

 

Na zdjęciu: drewniany stelaż łóżka z widocznymi żywymi pluskwami domowymi i złożonymi jajami.

Pluskwy domowe na stelażu łóżka

 

Na zdjęciu: część skrzyni w łóżku tapicerowanym ze złożonymi jajami pluskiew i wylinkami.

Ślady pluskiew na łóżku

 

Na zdjęciu: widoczne odchody pluskiew w postaci czarnych wypukłych punktów.

Odchody pluskwy domowej

 

Na zdjęciu: duża ilość jaj złożonych przez pluskwy na oparciu kanapy tapicerowanej.

Jaja pluskwy domowej

 

Na zdjęciu: odkręcona listwa przypodłogowa od ściany z widocznymi,
przyklejonymi jajami pluskiew i ich pancerzami.

Jaja pluskwy domowej

 

Na zdjęciu: część łóżka tapicerowanego z bardzo dużą ilością śladów i żywych pluskiew.

Pluskwy na łóżku

 

 

 

Wylinki pluskiew – chitynowy pancerz

Jeśli po raz pierwszy spotkali się Państwo z pluskwą, jej odkrycie może być ciężkie – przed światłem chowa się ona zazwyczaj do wnętrza swoich kryjówek. Wokół nich jednak mogą Państwo znaleźć większych i mniejszych rozmiarów wylinki – czyli zrzucone przez pluskwę kolejne pancerze. Pluskwa wraz ze swoim wzrostem, podobnie do węża, zrzuca kolejne warstwy swojego zbyt ciasnego „ubrania”. To właśnie one są kolejnym śladem wskazującym na obecność pluskiew. Wylinki pluskwy to niewielkich rozmiarów „skóry” pozostawione przez z nią – z wyglądu więc są podobne do samej pluskwy domowej. Ale po uważniejszym przyjrzeniu im się, można zobaczyć, że są one wewnątrz puste. Nawet niewielki podmuch sprawi, że uniosą się one w powietrze.

Na poniższych zdjęciach prezentujemy wspomniane „pancerze pluskiew”

 

Na zdjęciu: wylinki pluskwy domowej na stelażu łóżka.

Pluskwy na stelażu

 

Na zdjęciu: wylinki i odchody pluskiew za gniazdkiem elektrycznym.

Odchody pluskiew

 

Na zdjęciu: widoczne wylinki na listwie przypodłogowej.

Wylinki plsukiew

 

 

 

Ślady na pościeli

Z uwagi na fakt, że pluskwy są insektami nocnymi żerującymi w naszych łóżkach, mogą pozostawiać na naszej pościeli ślady swojej obecności. Jednymi z nich mogą być czerwone, brunatne a czasem nawet czarne ślady krwi – powstałe na skutek ugryzienia człowieka przez pluskwę. Z miejsca ugryzienia może wyciekać jeszcze trochę krwi, która wnika zazwyczaj w mającą kontakt ze skórą pidżamą lub pościelą. Innym rodzajem śladów pluskiew na pościeli, może być sama pluskwa. Taką pluskwę możemy przypadkowo podczas snu przynieść, rozgnieść. Wtedy na materiale pojawia się również krwawy ślad, lecz tym razem bardziej rozgnieciony, wydłużony.

W galerii poniżej ujęliśmy wspomniane ślady na pościeli

 

 

Na zdjęciu: żywa pluskwa na pościeli.

Pluskwa na pościeli

 

Na zdjęciu: rozmazane krople krwi na pościeli.

Ślady pluskiew

 

Na zdjęciu: żywa pluskwa domowa na pościeli.

Pluskwa na łóżku

 

Na zdjęciu: charakterystyczne ślady na pościeli jakie zostawiają pluskwy.

Ślady pluskiew

 

 

 

Pogryzienia – czyli ukłucia na naszym ciele

Mitem jest to, że jeśli mamy pluskwy, to ślady ugryzień będą pojawiać się ciągle, czy u każdej z osób zamieszkujących dane mieszkanie. Zazwyczaj nawet jest tak, że nowe pogryzienia występują u tej samej osoby, a druga w ogóle nie jest gryziona – przez co ciężko jej uwierzyć w mieszkające w łóżku insekty. Ma to związek przede wszystkim z umiejscowieniem kryjówek pluskwy, zapachem i temperaturą ludzkiego ciała. Pogryzienia najczęściej występują na granicy pidżamy i odsłoniętej skóry, ale nie jest to zasadą. Ciężko również jednoznacznie określić charakterystyczny wygląd miejsca ugryzienia – jest on zależny od reakcji alergicznej występującej u danej osoby. U jednych mogą to być niewielkie zaczerwienienia, u innych mogą pojawić się olbrzymie pęcherze, rumienie. Ślady po ugryzieniu najczęściej występują w grupie, na trasie przejścia pluskwy – choć niekoniecznie w jednej linii. Jedna pluskwa pobiera krew co kilka dni, więc w przypadku małego, początkowego zapluskwienia może być tak, że ugryzienia nie będą pojawiały się regularnie. 

 

 

 

 

 

Charakterystyczny zapach pluskiew

Spore zapluskwienie można rozpoznać również po pojawieniu się nowego zapachu w najbliższym otoczeniu łóżka. Gdy pluskiew jest dużo, wydzielany przez nie zapach można porównać do zapachu zgniłych malin, wegetującej kolendry siewnej. Jest to zapach wydzielany przez gruczoł zlokalizowany w odwłoku zaniepokojonej pluskwy. Zdarza się więc, że pierwszą oznaką bytności pluskwy nie są jej ślady, ale zmiana zapachu w najbliższym otoczeniu człowieka. Nawet jedna przypadkowo zgnieciona pluskwa generuje tak silny zapach, by go wyczuć. 

 

 

 

 

 

Do zwalczania trudnych do zlokalizowania pluskiew wymagana jest obszerna, fachowa wiedza, współpraca z klientem i skuteczne rozwiązania – to gwarantują Tobie nasi technicy. Na co dzień zwalczamy pluskwy domowe z mieszkań Klientów w całym województwie zachodniopomorskim, m.in. odpluskwianie Szczecin, odpluskwianie Gryfino, odpluskwianie Police, odpluskwianie Goleniów, odpluskwianie Nowogard, odpluskwianie Pyrzyce, odpluskwianie Myślibórz, odpluskwianie Stargard.

Zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu: 517-414-863 lub mailowo na: kontakt@ozonpol.pl