Zwalczanie os i szerszeni, usuwanie gniazd – Szczecin i województwo Zachodniopomorskie
Skuteczne usuwanie os i szerszeni
Pozbądź się owadów ze swojego otoczenia!
Każde występowanie gniazda os, szerszeni w naszym otoczeniu, może stwarzać realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Ich obecność w ogrodzie, pod dachem, czy w garażu, altanie letniskowej to nie tylko dyskomfort, ale również duże zagrożenie dla osób uczulonych na ich jad. Późna wiosna i lato to moment, w których owady te mogą stać się agresywne i atakować człowieka nawet bez wyraźnej „prowokacji” z jego strony. Nasza firma od lat zapewnia szybką i skuteczną pomoc w neutralizacji zagrożeń związanych z obecnością os i szerszeni.
Nasze usługi wykonujemy dla Klientów indywidualnych, jak i instytucji publicznych na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego.
Dlaczego właśnie my możemy pomóc zwalczyć Twój problem?
- Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zwalczaniu owadów błonkoskrzydłych.
- Stosujemy tylko atestowane i skuteczne preparaty owadobójcze.
- Posiadamy profesjonalną odzież ochronną.
- Mamy możliwość działań na wysokości (z wysokiej drabiny, z podnośnikiem koszowym).
- Działamy szybko- realizacja może nastąpić nawet tego samego dnia.
- Doradzamy, jak zabezpieczyć dom na przyszłość.
Jak profesjonalnie zwalczamy osy i szerszenie?
Jak wygląda zabieg profesjonalnego zwalczania os lub szerszeni?
- Rozpoznajemy lokalizację gniazda
Przed przystąpieniem do zwalczania technicy dokonują inspekcji obszaru, starając się ustalić najlepsze ścieżki dostępu do gniazda. W przypadku jego niewidoczności, określają potencjalne kanały dostępu do gniazda. - Zabezpieczamy teren
Kolejnym krokiem jest poinformowanie użytkowników miejsca o zakazie przebywania w najbliższym otoczeniu gniazda podczas wykonywania zabiegów, ewentualnej konieczności usunięcia przedmiotów z pobliża gniazda, ścieżek dostępowych. - Dobieramy metodę działania
Po dokonaniu inspekcji technicy dokonują wyboru metody zwalczania- wśród możliwych występuje pianowanie, oprysk, zamgławianie ULV/termiczne, aerozolowanie, opylanie. - Stosujemy wybraną metodę i neutralizujemy gniazdo
W zależności od wielkości kolonii i trudności dostępowych do niej proces ten trwa od 10 do 30 minut. - Usuwamy pozostałości gniazda
Jeśli jest to możliwe, technicy usuwają zlikwidowane gniazdo i jego resztki. - Przekazujemy dokumentację, uwagi prewencyjne
Po wykonanych działaniach technicy przekazują protokół wykonanego zabiegu, określają wskazówki dla użytkowników miejsca, które mogą przyczynić się do zabezpieczenia obiektu na przyszłość.
Czas trwania zabiegu: zwykle od 30 do 90 minut (w zależności od trudności)
Gwarancja skuteczności: w ponad 90% przypadków do zwalczenia gniazda os/szerszeni wystarcza wykonanie jednego pełnego zabiegu. W przypadku miejsc o utrudnionym dostępnie, gniazd zabudowanych, czasem konieczne może być wykonanie powtórnego zabiegu.
Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?
Skutecznie i bezpiecznie usuwamy gniazd os i szerszeni!
- Zagrożenie zdrowia i życia
Jad tych owadów jest szczególnie niebezpieczny dla osób uczulonych na niego- może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Nawet osoby, które nie są uczulone na jad mogą być zagrożone- wystarczy, że owady te kilkukrotnie użądlą je.
- Bezpieczeństwo mieszkańców i ich gości
Warto pamiętać o tym, że szczególnie dzieci i zwierzęta są narażone na atak os/szerszeni. Spowodowane jest to tym, że to właśnie nasi podopieczni są zwykle ciekawi świata, lecz również dawka przyjętego jadu będzie rozłożona na ich mniejszą masę ciała. Wystarczy chwila nieuwagi, by przypadkowo sprowokować owady do ataku.
- Brak skutecznych domowych metod zwalczania
Niestety, ale większość domowych metod zwalczania os sprowadza się do ich odstraszania, a nie usuwania. Jeśli osy lub szerszenie są obecne na terenie Państwa nieruchomości, popularne metody odstraszające nie pomogą. Stosowanie insektobójczych środków chemicznych na własną rękę czasem przynosi pozytywne skutki, lecz należy pamiętać tu o własnym bezpieczeństwie i konieczności zachowania wzmożonych środków ostrożności.
- Utrudniony dostęp do gniazda
Podczas zwalczania os i szerszeni należy nie tylko usunąć latające owady, lecz również dotrzeć do ich gniazda. Niestety, często będzie ono niewidoczne- zbudowane na poddaszu, wewnątrz podbitki, w elewacji, czy w przewodzie wentylacyjnym. Działanie połowiczne może sprawić, że owady nie zostaną całkowicie wyeliminowane, a tylko pobudzone do ataku.
- Skuteczność działania i doświadczenie
Profesjonalne środki chemiczne są bardziej skoncentrowane i umożliwiają precyzyjne działanie, co pozwala uzyskać zadowalający efekt w stosunkowo krótkim okresie czasu. Duże znaczenie ma tu również doświadczenie techników wykonujących dane zlecenie- zazwyczaj każde usuwanie gniazd owadów związane jest z innymi warunkami technicznymi i wymaga indywidualnego podejścia do danej sytuacji.
Co robić gdy znajdziesz gniazdo?
- Nie podejmuj się usuwania gniazda na własną rękę (podczas próby możesz zostać pokąsany).
- Nie hałasuj, nie uderzaj w ściany/sufity/zabudowę wokół gniazda.
- Nie próbuj zwalczać gniazda otwartym ogniem lub wodą.
- Ogranicz dostęp ludzi i zwierząt do najbliższej okolicy gniazda.
- Zadzwoń do firmy usuwającej gniazda – zareagujemy nawet w ciągu kilku godzin, by pomóc usunąć Twój problem.
Gniazda os i szerszeni – jak je odnaleźć i rozpoznać?
Pojawiające się wiosną gniazda są stosunkowo małe, więc trudne do zaobserwowania. Czyni je to jednak również łatwymi do usunięcia. Niestety, wraz z upływem czasu gniazda powiększają swoją objętość- rosnąc wraz z rozwojem kolonii owadów.
Jak można rozpoznać, że w pobliżu znajduje się gniazdo os, szerszeni?
- W najbliższej okolicy pojawiają się regularnie latające owady- zazwyczaj w tę samą stronę.
- W danym punkcie ściany, poddasza, słychać głośne bzyczenie.
- Pojawia się widoczna struktura gniazda przypominająca szary papier (podobna do prac papier-mâché), często o kulistym/owalnym kształcie.
- Zwiększyła się ilość owadów pojawiająca się w ogrodzie, na tarasie, przy śmietniku itp.
W zamkniętych pomieszczeniach, szczególnie po upływie kilku tygodni, wyczuwalna jest specyficzna woń (różna od wcześniej obecnych w tym miejscu zapachach).
Gniazda os – gdzie ich szukać?
Osy są „mistrzami adaptacji” – potrafią zakładać gniazda zarówno w naturalnym środowisku, jak i w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Miejsca, w których najczęściej budują gniazda:
- pod dachami i okapami budynków,
- na strychach, w garażach, altanach ogrodowych,
- w szczelinach elewacji i pod parapetami,
- w ziemi (np. w opuszczonych norach gryzoni, pod płytkami chodnikowymi),
- w domkach dla dzieci, skrzynkach ogrodowych, grillach,
- w śmietnikach lub kompostownikach (zwłaszcza latem).
Osy często wybierają miejsca osłonięte, suche, z dostępem do pożywienia (np. słodyczy, mięsa, owoców). Zdarza się, że gniazda os pojawiają się w nietypowych miejscach, takich jak donice balkonowe czy rury wentylacyjne.
Gniazda szerszeni – gdzie można je spotkać?
Szerszenie są większe i bardziej wymagające jeśli chodzi o wybór lokalizacji gniazda niż osy. Preferują ciche i zacienione przestrzenie, z dala od hałasu i ruchu:
– w dziuplach drzew ( to klasyczne, naturalne miejsca lęgowe szerszeni),
– na strychach i poddaszach domów,
– w ścianach budynków (zwłaszcza jeśli występują szczeliny między ociepleniem a elewacją),
– w budkach lęgowych dla ptaków (szczególnie jeśli nie są regularnie sprawdzane i w danym czasie są niezamieszkałe),
– w skrzynkach elektrycznych, wentylacyjnych lub kominach,
– na poddaszach stodół, hal, wiat i garaży.
Szerszenie są mniej agresywne od os. Jednakże, gdy ich gniazdo zostanie naruszone, bronią się zdecydowanie agresywniej i boleśnie. Ich lokalizacje często są trudne do wykrycia do momentu, aż kolonia urośnie do dużych rozmiarów.
W razie podejrzenia obecności gniazda – nie próbuj go samodzielnie usuwać. Zgłoś się do profesjonalnej firmy – posiadamy odpowiedni sprzęt, środki i doświadczenie, by bezpiecznie zneutralizować zagrożenie.
Osa, szerszeń, pszczoła, a może trzmiel?
Jak odróżnić najczęściej pojawiające się owady?
Osa, szerszeń, pszczoła, a może trzmiel? Jak odróżnić najczęściej pojawiające się w naszym otoczeniu owady?
W okresie wiosenno-letnim wiele osób zauważa wzmożoną aktywność owadów błonkoskrzydłych- najczęściej w naszym otoczeniu pojawiają się osy, szerszenie, pszczoły czy trzmiele. Choć z pozoru owady te mogą wyglądać podobnie, różnią się nie tylko wyglądem, ale również swoim zachowaniem, sposobem życia, poziomem agresji oraz rolą w ekosystemie. Poznając podstawowe różnice możemy w łatwy sposób nie tylko ocenić zagrożenie, ale też uniknąć niepotrzebnych interwencji, np. zwalczając pożyteczne pszczoły.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w osobnym artykule – zobacz
Co warto przede wszystkim wiedzieć?
Osy tworzą gniazda sezonowe. Wiosną królowa zakłada kolonię, która w szczycie aktywności może liczyć nawet kilkaset robotnic. Są aktywne i natarczywe- szczególnie późnym latem.|
Szerszenie to największe owady osowate w Polsce. Choć ich użądlenie jest bardzo bolesne, są mniej agresywne niż osy. Ich kolonie liczą nawet do kilku tysięcy osobników. Silnie bronią gniazda.
Pszczoły miodne żyją w stabilnych rodzinach, często pod opieką pszczelarza. Na wiosnę naturalnie się roją- odłączając się od swojej wcześniejszej kolonii. Przemieszczający się rój wygląda groźnie, ale jest łagodny.
Trzmiele to dzikie kuzynki pszczół. Żyją w małych, sezonowych rodzinach – liczących zazwyczaj kilkadziesiąt osobników. Gniazdują w ziemi, często w opuszczonych norach gryzoni. Są spokojne i wyjątkowo pożyteczne- cenione szczególnie podczas zapylania kwiatów w uprawach warzywniczych, sadach owocowych.
Najczęstsze pytania – FAQ
-
Czy po usunięciu gniazda owady mogą wrócić?
Tak, jeśli w okolicy znajdują się inne nieusunięte gniazda, lub jeśli warunki środowiskowe sprzyjają zakładaniu nowych kolonii. Dlatego po zabiegu zawsze doradzamy, jak zabezpieczyć budynek i ograniczyć ryzyko ponownej inwazji. Duże znaczenie ma tu również obserwowanie miejsca występowania owadów po wykonanym zwalczaniu.
-
Czy usuwacie również pszczoły?
Nie, pszczoły miodne są objęte ochroną prawną i odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin. W przypadku występowania pszczół, należy skontaktować się z lokalnym pszczelarzem lub strażą pożarną, jeśli zagrażają bezpieczeństwu. Jeśli widoczny jest rój pszczół, większość pszczelarzy chętnie podejmuje się zabrania takiej rodziny do swojej pasieki.
-
Czy zabieg usuwania gniazda jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt?
Tak, stosujemy tylko atestowane preparaty i dokładnie zabezpieczamy teren zabiegowy. Po wykonaniu oprysku zalecamy jednak unikanie miejsca interwencji przez kilka godzin, aż środek całkowicie odparuje, osiądzie. Jest to również czas, w którym owady mogą być jeszcze aktywne.
-
Czy mogę sam usunąć gniazdo os i szerszeni?
Stanowczo odradzamy takie działania. W przypadku większego gniazda możesz zostać zaatakowany przez dziesiątki owadów- bez odpowiedniego stroju i sprzętu ryzykujesz swoim zdrowiem lub życiem. Zabiegi powinny być wykonywane przez osoby przeszkolone.
-
Ile czasu trwa zabieg?
Zabieg trwa zwykle od 30 do 90 minut, w zależności od lokalizacji i wielkości gniazda. W niektórych przypadkach potrzebna jest dodatkowa wizyta kontrolna lub usunięcie resztek gniazda po kilku dniach.
-
Czy po zabiegu muszę sam usunąć gniazdo?
Nie- jeśli tylko jest to możliwe, nasi technicy usuwają gniazdo na miejscu zlecenia podczas prowadzonych działań. W przypadkach, gdy gniazdo znajduje się w trudno dostępnym miejscu (np. w ścianie lub pod elewacją), informujemy o możliwościach dalszego działania.
-
Jak przygotować się do zabiegu?
Zalecamy ograniczenie dostępu do miejsca zabiegu, usunięcie zwierząt domowych z terenu oraz poinformowanie domowników o działaniach. Po zabiegu dobrze jest przewietrzyć pomieszczenia, jeśli zabieg był wykonywany wewnątrz.
-
Czy oferujecie gwarancję skuteczności?
Tak- w większości przypadków jeden zabieg wystarcza. W razie potrzeby (jeśli gniazdo było zlokalizowane w trudnodostępnym miejscu) oferujemy zabieg kontrolny i uzupełniający, jeśli problem powróci w krótkim czasie po pierwszym zwalczaniu.
-
Czy wykonujecie zabiegi w weekendy lub święta?
Tak, działamy także poza standardowymi godzinami pracy, w tym w weekendy i święta. Należy jednak liczyć się wówczas z wyższą ceną wykonywanej usługi.
-
Czy szerszenie są groźniejsze niż osy?
Tak, głównie z uwagi na fakt, że szerszenie są większe, mają mocniejszy jad niż osy. Ich użądlenie jest bardziej bolesne, a w przypadku alergików – równie niebezpieczne jak w przypadku os. Są one jednak mniej agresywne- bez niepokojenia, drażnienia, nie zaatakują człowieka.
-
Czy osy i szerszenie są pożyteczne?
Tak, mimo swojej neagtywnej reputacji, pełnią istotną rolę w ekosystemie:
– Polują na muchy, gąsienice, larwy.
– Częściowo zapylają rośliny (głównie szerszenie i niektóre gatunki os).
– Są pokarmem dla ptaków, nietoperzy i większych owadów.
-
Co zrobić, gdy użądliła mnie osa lub szerszeń?
Zalecamy przede wszystkim dokładną obserwację i pilne działanie, gdy pojawi się obrzęk i opuchlizna. Pilnej interwencji medycznej może wywołać również wielokrotne użądlenie danej osoby. Wówczas zalecamy wezwanie pogotowania ratunkowego. Jeśli występuje pojedyncze użądlenie bez nadmiernej opuchlizny, skuteczną metodą zmniejszenia obrzęku może być przyłożenie plasterka świeżo przekrojonej cebuli lub okład z kompresu nasączonego octem.
-
Czy można wypłoszyć owady z ogrodu bez ich zwalczania?
Jeśli owady pojawiły się już w Państwa ogrodzie i założyły gniazdo, ich wypłoszenie będzie ciężkie do wykonania. Próby te mogą spowodować, że owady poczują się zagrożone i staną się agresywne.
-
Czy mogą mi Państwo doradzić co zrobić i jakie owady występują przy moim domu? Dotychczas nie widziałem gniazda.
Tak, istnieje możliwość nieodpłatnej konsultacji telefonicznej- nasi pracownicy pomogą Państwu i zaproponują działania poprawiające Państwa bezpieczeństwo. Dodatkowo, przed przystąpieniem do zwalczania problemu nasi technicy na miejscu zlecenia zaczynają działania od przeprowadzenia inspekcji.
-
Czy szerszeń azjatycki jest groźniejszy od europejskiego dla człowieka?
Nie, zarówno jeden jak i drugi ma podobny mechanizm działania. Różnią się jednak swoją aktywnością i pozyskiwaniem pokarmu- szerszenie azjatyckie atakują ule w poszukiwaniu czerwi. Dla człowieka oba gatunki stanowią zagrożenie, gdy będziemy próbowali podjąć nieskuteczne zwalczanie na własną rękę.
-
Czym różni się oda od pszczoły murarki?
Pszczoły murarki to dzikie pszczoły. Preferują one samotny i spokojny styl życia, nie stwarzając większego zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Z wyglądu przypominają bardziej pszczoły miodne, a nie osy.
Jak zamówić usługę usuwania gniazda os lub szerszeni?
Cennik zwalczania os i szerszeni Szczecin i Zachodniopomorskie
Szczegółowy cennik naszych usług dostępny jest w zakładce – Cennik
Usuwanie gniazd os i szerszeni Szczecin i okolice
Usługi usuwania gniazd os i szerszeni kierujemy przede wszystkim do mieszkańców Szczecina i województwa Zachodniopomorskiego w tym m.in. Gryfina, Polic, Stargardu, Nowogardu, Goleniowa, Pyrzyc Świnoujścia, Kołobrzegu, Choszczna oraz województwa Lubuskiego w tym m.in. Gorzowa Wielkopolskiego, Kostrzyna nad Odrą. Zachęcamy Państwa do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie. Polecamy również skorzystanie z naszej usługi darmowej wyceny.